Item - 2023.ST1.1
Tracking Status
- City Council adopted this item on November 23, 2022 with amendments.
- This item was considered by Striking Committee on November 24, 2022 and was adopted with amendments. It will be considered by City Council on November 23, 2022.
ST1.1 - Council Member Appointments to Committees, Boards and External Bodies
- Decision Type:
- ACTION
- Status:
- Amended
- Wards:
- All
City Council Decision
City Council on November 23 and 24, 2022, adopted the following:
A. Executive Committee:
(three at-large members, including one additional at-large member as the Deputy Mayor is also the Chair of the Infrastructure and Environment Committee)
City Council appoint the following Members to the Executive Committee for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed:
Councillor Paul Ainslie
Councillor Lily Cheng
Councillor Amber Morley
The following Members are already appointed to the Executive Committee by virtue of position or having been appointed by Mayor John Tory as a Standing Committee or Budget Committee Chair.
Mayor John Tory, Chair
Deputy Mayor Jennifer McKelvie, Vice-Chair
Councillor Shelly Carroll, Chair, Economic and Community Development Committee
Councillor James Pasternak, Chair, General Government Committee
Deputy Mayor Jennifer McKelvie, Chair, Infrastructure and Environment Committee
Councillor Brad Bradford, Chair, Planning and Housing Committee
Councillor Gary Crawford, Chair, Budget Committee
B. Standing Committees:
City Council appoint the following Members to the Standing Committees for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed:
1. Economic and Community Development Committee
(four members)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
Councillor Michael Thompson
Mayor John Tory has appointed Councillor Shelley Carroll as Chair and Councillor Jaye Robinson as Vice-Chair.
2. General Government Committee
(four members)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Lily Cheng
Councillor Josh Matlow
Councillor Gord Perks
Mayor John Tory has appointed Councillor James Pasternak as Chair and Councillor Stephen Holyday as Vice-Chair.
3. Infrastructure and Environment Committee
(four members)
Councillor Jon Burnside
Councillor Amber Morley
Councillor Anthony Perruzza
Councillor Dianne Saxe
Mayor John Tory has appointed Deputy Mayor Jennifer McKelvie as Chair and Councillor Mike Colle as Vice-Chair.
4. Planning and Housing Committee
(four members)
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Ausma Malik
Councillor Jamaal Myers
Councillor Frances Nunziata
Mayor John Tory has appointed Councillor Brad Bradford as Chair and Councillor Paula Fletcher as Vice-Chair.
C. Special Committees:
City Council appoint the following Members to the Special Committees for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed unless noted otherwise:
1. Audit Committee
(three members)
Councillor Mike Colle
Councillor Ausma Malik
Councillor Frances Nunziata
Mayor John Tory has appointed Councillor Stephen Holyday as Chair and Councillor Jamaal Myers as Vice-Chair.
2. Budget Committee
(four members)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Chris Moise
Councillor Michael Thompson
Mayor John Tory has appointed Councillor Gary Crawford as Chair and Councillor Frances Nunziata as Vice-Chair.
3. Civic Appointments Committee
(three members)
Councillor Jon Burnside
Councillor Amber Morley
Councillor Jamaal Myers
Mayor John Tory has appointed Councillor Gary Crawford as Chair and Councillor Frances Nunziata as Vice-Chair.
D. Other Committees
City Council appoint the following member for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
1. Corporations Nominating Panel
(one member)
Councillor James Pasternak
Mayor John Tory has appointed Councillor Stephen Holyday as Chair and Frances Nunziata as Vice-Chair.
E. Corporations
City Council appoint the following members to corporations:
1. Toronto Community Housing Corporation
(two members plus the Mayor or designate appointed by Council)
Councillor Lily Cheng as the Mayor's designate
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Paula Fletcher
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
2. Toronto Hydro Corporation
(two members plus the Mayor or designate appointed by Council)
Councillor Stephen Holyday
Deputy Mayor Jennifer McKelvie
Councillor Jaye Robinson as the Mayor's designate
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
3. Toronto Seniors Housing Corporation
(one member from the Planning and Housing Committee or the Board of Health plus the Mayor or Mayor's designate appointed by the Mayor)
Councillor Vincent Crisanti
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor James Pasternak as his designate.
4. Waterfront Revitalization Corporation (Waterfront Toronto)
(Mayor or designate appointed by Council)
Councillor Ausma Malik as the Mayor's designate
for a term of office, from November 24, 2022 to November 23, 2025.
F. City Boards
City Council appoint the following members to City boards:
1. Board of Health
(six members)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Ausma Malik
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
Councillor Gord Perks
Councillor Michael Thompson
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
2. Board of Directors of TO Live
(two members plus the Mayor or designate appointed by the Mayor - the Ward Councillors for the area in which the theatres are located (Wards 13, Toronto Centre and 18, Willowdale) have first right of appointment)
Councillor Chris Moise (Ward 13, Toronto Centre) has elected to take a seat on the Board of Directors of TOLive.
Councillor Lily Cheng (Ward 18, Willowdale) has elected to take a seat on the Board of Directors of TO Live.
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Gary Crawford as his designate.
3. CreateTO Board of Directors
(one member plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Paula Fletcher
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Brad Bradford as his designate.
4. Exhibition Place Board of Governors
(four members plus the Mayor or designate, including the Chair appointed by Council)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Gary Crawford, Chair and the Mayor's designate
Councillor Ausma Malik
Councillor Nick Mantas
Councillor Anthony Perruzza
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
5. Toronto Atmospheric Fund Board of Directors
(two members plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Shelley Carroll
Councillor Nick Mantas
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Dianne Saxe as his designate.
6. Toronto Parking Authority
(two members)
Councillor Brad Bradford
Councillor Chris Moise
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
7. Toronto Police Services Board
(three members)
Councillor Lily Cheng
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Frances Nunziata
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
8. Toronto Public Library
(one member plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Paul Ainslie
for a term of office until November 14, 2026 and until a successor is appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Amber Morley as his designate.
9. Toronto Transit Commission
(five members, including the Chair)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Jon Burnside, Chair
Councillor Stephen Holyday
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
10. Toronto Zoo Board of Management
(two members plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Deputy Mayor Jennifer McKelvie
Councillor Jamaal Myers
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Paul Ainslie as his designate.
G. Heritage Boards
City Council appoint the following members to City heritage boards:
1. Heritage Toronto Board of Directors
(one member plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Gord Perks
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Josh Matlow as his designate.
2. Toronto Preservation Board
(one member)
Councillor Alejandra Bravo
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
H. Other City Bodies
City Council appoint the following members to other City Bodies:
1. Committee of Revision
(five members composed of the Deputy Mayor and the four Community Council Chairs – appointed by virtue of position)
Deputy Mayor Jennifer McKelvie
Councillor Stephen Holyday, Chair, Etobicoke York Community Council
Councillor James Pasternak, Chair, North York Community Council
Councillor Paul Ainslie, Chair, Scarborough Community Council
Councillor Gord Perks, Chair, Toronto and East York Community Council
for a term of office coincident with holding these positions.
2. Debenture Committee
(four members composed of the Mayor, the Budget Committee Chair, the City Manager and the Chief Financial Officer and Treasurer)
Mayor John Tory, as Chair
Councillor Gary Crawford, Chair, Budget Committee as Vice-Chair
City Manager
Chief Financial Officer and Treasurer
for a term of office coincident with holding these positions.
3. Toronto Accessibility Advisory Committee
(one member as Chair appointed by Council)
Councillor Jamaal Myers, as Chair
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
I. External Boards and Committees
City Council appoint the following members to external boards and committees:
1. Art Gallery of Ontario Board of Trustees
(two members of Council, one of whom is the Councillor for Ward 10, Spadina - Fort York, in which the main gallery building is located)
Councillor Jaye Robinson
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Councillor Ausma Malik, Ward 10, Spadina - Fort York, is appointed to the Art Gallery of Ontario Board of Trustees for a term of office ending November 14, 2026 and until a successor is appointed.
2. Artscape Toronto
(one member)
Councillor Gary Crawford
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
3. Campbell House Board of Management
(one member)
Councillor Ausma Malik
for a term of office until November 14, 2026 and until a successor is appointed.
4. Canadian Film Centre Board of Directors
(one member)
Councillor Shelley Carroll
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
5. Canadian National Exhibition Association, Municipal Section and Board of Directors
(five members plus the Mayor who is a Member by right of office)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Stephen Holyday
Councillor Ausma Malik
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
for a term of office to the Annual Meeting in the Spring of 2023 and from the Annual meeting in Spring of 2023 to the Annual Meeting in the Spring of 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory is a member by right of office.
6. Canadian Stage Company Board of Directors
(one member)
Councillor Paula Fletcher
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
7. Federation of Canadian Municipalities (FCM) Board of Directors
(two members)
Councillor Paul Ainslie
Councillor James Pasternak
for a term of office to the Annual Meeting in 2023 and from the Annual Meeting in 2023 to the Annual Meeting in 2024.
8. Greater Toronto Airports Authority (GTAA) Consultative Committee
(two nominees for appointment)
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Amber Morley
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
9. Greater Toronto Area Agricultural Action Committee (GTA AAC)
(one member)
Councillor Vincent Crisanti
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
10. Guild Renaissance Group Board of Directors
(one member)
Councillor Paul Ainslie
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
11. Harbourfront Centre Board of Directors
(one member)
Councillor Ausma Malik
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
12. Hockey Hall of Fame Board of Directors
(three nominees for appointment)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Stephen Holyday
Councillor Anthony Perruzza
nominated for appointment at the Annual Meeting in Spring 2023 to the Annual Meeting in Spring 2024.
13. Housing Services Corporation
(one nominee for appointment)
Councillor Shelley Carroll
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
14. National Zero Waste Council Management Board
(one nominee for appointment)
Councillor Josh Matlow
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
15. Ontario Good Roads Association Board of Directors
(one nominee for appointment
Councillor Paul Ainslie
for a term of office until February 28, 2024 and until a successor is appointed.
16. Toronto and Region Conservation Authority
(ten members)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Jon Burnside
Councillor Shelley Carroll
Councillor Mike Colle
Councillor Paula Fletcher
Councillor Josh Matlow
Councillor Amber Morley
Councillor Jamaal Myers
Councillor Anthony Perruzza
Councillor Dianne Saxe
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
17. Toronto and Region Conservation Authority Partners in Project Green: Executive Management Committee
(one member)
Councillor Dianne Saxe
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
18. Toronto Arts Council
(two members)
Councillor Brad Bradford
Councillor Gary Crawford
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
19. Toronto Symphony Board of Directors
(one member)
Councillor Jaye Robinson
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Background Information (Committee)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230003.pdf
Attachment 1 - Members' preferences for appointment to committees, boards and external bodies - Revised
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230090.pdf
Attachment 2 - Ward Councillor appointments by right-of-office
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230074.pdf
Attachment to Motion by Deputy Mayor McKelvie
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230148.pdf
Communications (Committee)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156493.pdf
(November 16, 2022) Letter from Mayor John Tory with respect to the Mayor's Designate on CreateTO (ST.Main)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156510.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Guild Renaissance Group Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156555.pdf
(November 21, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Hockey Hall of Fame Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156556.pdf
(November 21, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Exhibition Place Board of Governors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156557.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Ontario Good Roads Association Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156558.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment as Chair of the Toronto Zoo Board of Management (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156559.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Toronto Public Library Board (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156560.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Federation of Canadian Municipalities Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156561.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Toronto Transit Commission (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156538.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Toronto and Region Conservation Authority (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156562.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Canadian National Exhibition Association, Municipal Section and Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156563.pdf
(November 24, 2022) Letter from Mayor John Tory with respect to the Toronto Police Services Board (ST.New)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156575.pdf
(November 24, 2022) Letter from Councillor Lily Cheng, Ward 18, Willowdale, regarding appointment to the Executive Committee (ST.New)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156576.pdf
(November 24, 2022) Letter from Mayor John Tory with respect to the Mayor's Designates on Certain Boards (ST.New)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156577.pdf
Communications (City Council)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/cc/comm/communicationfile-156580.pdf
Motions (City Council)
That City Council amend the appointment to the Toronto Seniors Housing Corporation Board of Directors by deleting the name "Councillor James Pasternak" and inserting the name "Councillor Vincent Crisanti".
ST1.1 - Council Member Appointments to Committees, Boards and External Bodies
- Decision Type:
- ACTION
- Status:
- Amended
- Wards:
- All
Committee Recommendations
The Striking Committee recommends that City Council adopt the following:
A. Executive Committee:
(three at-large members)
City Council appoint the following Members to the Executive Committee for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed:
Councillor Paul Ainslie
Councillor Lily Cheng
Councillor Amber Morley
The following Members are already appointed to the Executive Committee by virtue of position or having been appointed by Mayor John Tory as a Committee Chair and Vice-Chair:
Mayor John Tory, Chair
Deputy Mayor Jennifer McKelvie, Vice-Chair
Councillor Shelly Carroll, Chair, Economic and Community Development Committee
Councillor James Pasternak, Chair, General Government Committee
Deputy Mayor Jennifer McKelvie, Chair, Infrastructure and Environment Committee
Councillor Brad Bradford, Chair, Planning and Housing Committee
Councillor Gary Crawford, Chair, Budget Committee
B. Standing Committees:
City Council appoint the following Members to the Standing Committees for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed:
1. Economic and Community Development Committee
(four members)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
Councillor Michael Thompson
Mayor John Tory has appointed Councillor Shelley Carroll as Chair and Councillor Jaye Robinson as Vice-Chair.
2. General Government Committee
(four members)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Lily Cheng
Councillor Josh Matlow
Councillor Gord Perks
Mayor John Tory has appointed Councillor James Pasternak as Chair and Councillor Stephen Holyday as Vice-Chair.
3. Infrastructure and Environment Committee
(four members)
Councillor Jon Burnside
Councillor Amber Morley
Councillor Anthony Perruzza
Councillor Dianne Saxe
Mayor John Tory has appointed Deputy Mayor Jennifer McKelvie as Chair and Councillor Mike Colle as Vice-Chair.
4. Planning and Housing Committee
(four members)
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Ausma Malik
Councillor Jamaal Myers
Councillor Frances Nunziata
Mayor John Tory has appointed Councillor Brad Bradford as Chair and Councillor Paula Fletcher as Vice-Chair.
C. Special Committees:
City Council appoint the following Members to the Special Committees for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed unless noted otherwise:
1. Audit Committee
(three members)
Councillor Mike Colle
Councillor Ausma Malik
Councillor Frances Nunziata
Mayor John Tory has appointed Councillor Stephen Holyday as Chair and Councillor Jamaal Myers as Vice-Chair.
2. Budget Committee
(four members)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Chris Moise
Councillor Michael Thompson
Mayor John Tory has appointed Councillor Gary Crawford as Chair and Councillor Frances Nunziata as Vice-Chair.
3. Civic Appointments Committee
(three members)
Councillor Jon Burnside
Councillor Amber Morley
Councillor Jamaal Myers
Mayor John Tory has appointed Councillor Gary Crawford as Chair and Councillor Frances Nunziata as Vice-Chair.
D. Other Committees
City Council appoint the following member for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
1. Corporations Nominating Panel
(one member)
Councillor James Pasternak
Mayor John Tory has appointed Councillor Stephen Holyday as Chair and Frances Nunziata as Vice-Chair.
E. Corporations
City Council appoint the following members to corporations:
1. Toronto Community Housing Corporation
(two members plus the Mayor or designate appointed by Council)
Councillor Lily Cheng as the Mayor's designate
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Paula Fletcher
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
2. Toronto Hydro Corporation
(two members plus the Mayor or designate appointed by Council)
Councillor Stephen Holyday
Deputy Mayor Jennifer McKelvie
Councillor Jaye Robinson as the Mayor's designate
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
3. Toronto Seniors Housing Corporation
(one member from the Planning and Housing Committee or the Board of Health plus the Mayor or Mayor's designate appointed by the Mayor)
Councillor James Pasternak
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Vincent Crisanti as his designate.
4. Waterfront Revitalization Corporation (Waterfront Toronto)
(Mayor or designate appointed by Council)
Councillor Ausma Malik as the Mayor's designate
for a term of office, from November 24, 2022 to November 23, 2025.
F. City Boards
City Council appoint the following members to City boards:
1. Board of Health
(six members)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Ausma Malik
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
Councillor Gord Perks
Councillor Michael Thompson
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed;
2. Board of Directors of TO Live
(two members plus the Mayor or designate appointed by the Mayor - the Ward Councillors for the area in which the theatres are located (Wards 13, Toronto Centre and 18, Willowdale) have first right of appointment)
Councillor Chris Moise (Ward 13, Toronto Centre) has elected to take a seat on the Board of Directors of TOLive
Councillor Lily Cheng (Ward 18, Willowdale) has elected to take a seat on the Board of Directors of TO Live.
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Gary Crawford as his designate.
3. CreateTO Board of Directors
(one member plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Paula Fletcher
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Brad Bradford as his designate.
4. Exhibition Place Board of Governors
(four members plus the Mayor or designate, including the Chair appointed by Council)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Gary Crawford, Chair and the Mayor's designate
Councillor Ausma Malik
Councillor Nick Mantas
Councillor Anthony Perruzza
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
5. Toronto Atmospheric Fund Board of Directors
(two members plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Shelley Carroll
Councillor Nick Mantas
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed;
Mayor John Tory has appointed Councillor Dianne Saxe as his designate.
6. Toronto Parking Authority
(two members)
Councillor Brad Bradford
Councillor Chris Moise
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed;
7. Toronto Police Services Board
(three members)
Councillor Lily Cheng
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Frances Nunziata
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
8. Toronto Public Library
(one member plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Paul Ainslie
for a term of office until November 14, 2026 and until a successor is appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Amber Morley as his designate.
9. Toronto Transit Commission
(five members, including the Chair)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Jon Burnside, Chair
Councillor Stephen Holyday
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
10. Toronto Zoo Board of Management
(two members plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Deputy Mayor Jennifer McKelvie
Councillor Jamaal Myers
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory has appointed Councillor Paul Ainslie as his designate.
G. Heritage Boards
City Council appoint the following members to City heritage boards:
1. Heritage Toronto Board of Directors
(one member plus the Mayor or designate appointed by the Mayor)
Councillor Gord Perks
Mayor John Tory has appointed Councillor Josh Matlow as his designate.
2. Toronto Preservation Board
(one member)
Councillor Alejandra Bravo
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
H. Other City Bodies
City Council appoint the following members to other City Bodies:
1. Committee of Revision
(five members composed of the Deputy Mayor and the four Community Council Chairs – appointed by virtue of position)
Deputy Mayor Jennifer McKelvie
Councillor Stephen Holyday, Chair, Etobicoke York Community Council
Councillor James Pasternak, Chair, North York Community Council
Councillor Paul Ainslie, Chair, Scarborough Community Council
Councillor Gord Perks, Chair, Toronto and East York Community Council
for a term of office coincident with holding these positions.
2. Debenture Committee
(four members composed of the Mayor, the Budget Committee Chair, the City Manager and the Chief Financial Officer)
Mayor John Tory, as Chair
Councillor Gary Crawford, Chair, Budget Committee as Vice-Chair
City Manager
Chief Financial Officer and Treasurer
for a term of office coincident with holding these positions.
3. Toronto Accessibility Advisory Committee
(one member as Chair appointed by Council)
Councillor Jamaal Myers, as Chair
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
I. External Boards and Committees
City Council appoint the following members to external boards and committees:
1. Art Gallery of Ontario Board of Trustees
(two members of Council, one of whom is the Councillor for the Ward in which the main gallery building is located)
Councillor Jaye Robinson
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Councillor Ausma Malik, Ward 10, Spadina - Fort York, is appointed to the Art Gallery of Ontario Board of Trustees for a term of office ending November 14, 2026 and until a successor is appointed.
2. Artscape Toronto
(one member)
Councillor Gary Crawford
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
3. Campbell House Board of Management
(one member)
Councillor Ausma Malik
for a term of office until November 14, 2026 and until a successor is appointed.
4. Canadian Film Centre Board of Directors
(one member)
Councillor Shelley Carroll
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
5. Canadian National Exhibition Association, Municipal Section and Board of Directors
(five members plus the Mayor who is a Member by right of office)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Stephen Holyday
Councillor Ausma Malik
Councillor Nick Mantas
Councillor Chris Moise
for a term of office to the Annual Meeting in the Spring of 2023 and from the Annual meeting in Spring of 2023 to the Annual Meeting in the Spring of 2024 and until successors are appointed.
Mayor John Tory is a member by right of office.
6. Canadian Stage Company Board of Directors
(one member)
Councillor Paula Fletcher
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
7. Federation of Canadian Municipalities (FCM) Board of Directors
(two members)
Councillor Paul Ainslie
Councillor James Pasternak
for a term of office to the Annual Meeting in 2023 and from the Annual Meeting in 2023 to the Annual Meeting in 2024.
8. Greater Toronto Airports Authority (GTAA) Consultative Committee
(two nominees for appointment)
Councillor Vincent Crisanti
Councillor Amber Morley
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
9. Greater Toronto Area Agricultural Action Committee (GTA AAC)
(one member)
Councillor Vincent Crisanti
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
10. Guild Renaissance Group Board of Directors
(one member)
Councillor Paul Ainslie
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
11. Harbourfront Centre Board of Directors
(one member)
Councillor Ausma Malik
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
12. Hockey Hall of Fame Board of Directors
(three nominees for appointment)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Stephen Holyday
Councillor Anthony Perruzza
nominated for appointment at the Annual Meeting in Spring 2023 to the Annual Meeting in Spring 2024.
13. Housing Services Corporation
(one nominee for appointment)
Councillor Shelley Carroll
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
14. National Zero Waste Council Management Board
(one nominee for appointment)
Councillor Josh Matlow
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
15. Ontario Good Roads Association Board of Directors
(one nominee for appointment
Councillor Paul Ainslie
for a term of office until February 28, 2024 and until a successor is appointed.
16. Toronto and Region Conservation Authority
(ten members)
Councillor Paul Ainslie
Councillor Jon Burnside
Councillor Shelley Carroll
Councillor Mike Colle
Councillor Paula Fletcher
Councillor Josh Matlow
Councillor Amber Morley
Councillor Jamaal Myers
Councillor Anthony Perruzza
Councillor Dianne Saxe
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
17. Toronto and Region Conservation Authority Partners in Project Green: Executive Management Committee
(one member)
Councillor Dianne Saxe
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
18. Toronto Arts Council
(two members)
Councillor Brad Bradford
Councillor Gary Crawford
for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed.
19. Toronto Symphony Board of Directors
(one member)
Councillor Jaye Robinson
for a term of office until December 31, 2024 and until a successor is appointed.
Decision Advice and Other Information
Ward Councillor Appointments by right of office
Arena Boards of Management
George Bell Arena Board (Ward 5, York South-Weston)
Councillor Frances Nunziata
Larry Grossman Forest Hill Memorial Arena Board of Management (Ward 8, Eglinton-Lawrence)
Councillor Mike Colle
Leaside Memorial Community Gardens Arena Board of Management (Ward 15, Don Valley West)
Councillor Jaye Robinson
McCormick Playground Arena Board (Ward 9, Davenport)
Councillor Alejandra Bravo
Moss Park Arena Board (Ward 13, Toronto Centre)
Councillor Chris Moise
North Toronto Memorial Arena Board (Ward 8, Eglinton-Lawrence)
Councillor Mike Colle
Ted Reeve Community Arena Board of Management (Ward 19, Beaches-East York)
Councillor Brad Bradford
William H. Bolton Arena Board (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Association of Community Centres (AOCCs) Committees or Boards of Management
Applegrove Community Complex Board of Management (Ward 14, Toronto-Danforth)
Councillor Paula Fletcher
58 Cecil Street Community Centre Board of Management (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Central Eglinton Community Centre Board of Management (Ward 12, Toronto-St. Paul's)
Councillor Josh Matlow
519 Church Street Community Centre Board of Management (Ward 13, Toronto Centre)
Councillor Chris Moise
Community Centre 55 Board of Management (Ward 19, Beaches-East York)
Councillor Brad Bradford
Eastview Neighbourhood Community Centre Committee (Ward 14, Toronto-Danforth)
Councillor Paula Fletcher
Ralph Thornton Community Centre Board (Ward 14, Toronto-Danforth)
Councillor Paula Fletcher
Scadding Court Community Centre Committee (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
Swansea Town Hall Community Board of Management (Ward 4, Parkdale-High Park)
Councillor Gord Perks
Waterfront Neighbourhood Community Centre Board (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
Bathurst Quay Community Land Co-operative Inc. – Councillor Ausma Malik, Ward 10, Spadina-Fort York
Business Improvement Areas (BIAs)
Albion Islington Square BIA (Ward 1, Etobicoke North)
Councillor Vincent Chrisanti
Baby Point Gates BIA (Ward 4, Parkdale-High Park)
Councillor Gord Perks
Bayview Leaside BIA (Ward 15, Don Valley West)
Councillor Jaye Robinson
Bloor – Annex BIA (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Bloor by the Park BIA (Ward 4, Parkdale-High Park)
Councillor Gord Perks
Bloorcourt Village BIA (Wards 9, Davenport and 11, University-Rosedale)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Dianne Saxe
Bloordale Village BIA (Ward 9, Davenport)
Councillor Alejandra Bravo
Bloor West Village BIA (Ward 4, Parkdale-High Park)
Councillor Gord Perks
Bloor Yorkville BIA (Wards 11, University-Rosedale and 13, Toronto Centre)
Councillor Dianne Saxe
Councillor Chris Moise
Broadview Danforth BIA (Ward 14, Toronto-Danforth)
Councillor Paula Fletcher
Cabbagetown BIA (Ward 13, Toronto Centre)
Councillor Chris Moise
Chinatown BIA (Wards 10, Spadina-Fort York and 11, University-Rosedale)
Councillor Ausma Malik
Councillor Dianne Saxe
Church Wellesley Village BIA (Ward 13, Toronto Centre)
Councillor Chris Moise
CityPlace and Fort York BIA (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
College Promenade BIA (Wards 9, Davenport and 11, University-Rosedale)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Dianne Saxe
College West BIA (Ward 9, Davenport)
Councillor Alejandra Bravo
Corso Italia BIA (Ward 9, Davenport)
Councillor Alejandra Bravo
Crossroads of the Danforth BIA (Ward 20, Scarborough Southwest)
Councillor Gary Crawford
Danforth Mosaic BIA (Wards 14, Toronto-Danforth and 19, Beaches-East York)
Councillor Brad Bradford
Councillor Paula Fletcher
Danforth Village BIA (Ward 19, Beaches-East York)
Councillor Brad Bradford
Dovercourt Village BIA (Wards 9 Davenport and 11, University-Rosedale)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Dianne Saxe
Downtown Yonge BIA (Wards 11, University-Rosedale and 13, Toronto Centre)
Councillor Dianne Saxe
Councillor Chris Moise
Duke Heights BIA (Wards 6, York Centre and 7, Humber River-Black Creek)
Councillor James Pasternak
Councillor Anthony Perruzza
Dupont by the Castle BIA(Wards 11, University-Rosedale and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Dianne Saxe
Councillor Josh Matlow
Eglinton Hill BIA(Ward 5, York South-Weston)
Councillor Frances Nunziata
Emery Village BIA (Ward 7, Humber River-Black Creek)
Councillor Anthony Perruzza
Fairbank Village BIA (Wards 8, Eglinton-Lawrence and 9, Davenport)
Councillor Mike Colle
Councillor Alejandra Bravo
Financial District BIA (Wards 10, Spadina-Fort York and 13, Toronto Centre)
Councillor Ausma Malik
Councillor Chris Moise
Forest Hill Village BIA (Ward 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Josh Matlow
Gerrard India Bazaar BIA (Ward 14, Toronto-Danforth)
Councillor Paula Fletcher
Greektown on the Danforth BIA (Ward 14, Toronto-Danforth)
Councillor Paula Fletcher
Harbord Street BIA (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Hillcrest Village BIA (Wards 9, Davenport and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Josh Matlow
Junction Gardens BIA (Ward 4, Parkdale-High Park)
Councillor Gord Perks
Kennedy Road BIA (Ward 21, Scarborough Centre and 22, Scarborough-Agincourt)
Councillor Michael Thompson
Councillor Nick Mantas
Kensington Market BIA (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Korea Town BIA (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Lakeshore Village BIA (Ward 3, Etobicoke-Lakeshore)
Councillor Amber Morley
Lawrence Ingram Keele (Ward 5, York South-Weston)
Councillor Frances Nunziata
Leslieville BIA (Ward 14, Toronto-Danforth)
Councillor Paula Fletcher
Liberty Village BIA (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
Little Italy BIA (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Little Portugal BIA (Wards 9, Davenport, 10, Spadina-Fort York and 11, University-Rosedale)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Ausma Malik
Councillor Dianne Saxe
Long Branch BIA (Ward 3, Etobicoke-Lakeshore)
Councillor Amber Morley
Marketo District BIA (Ward 8, Eglinton-Lawrence)
Councillor Mike Colle
Midtown-Yonge BIA (Ward 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Josh Matlow
Mimico by the Lake BIA (Ward 3, Etobicoke-Lakeshore)
Councillor Amber Morley
Mimico Village BIA (Ward 3, Etobicoke-Lakeshore)
Councillor Amber Morley
Mirvish Village BIA (Ward 11, University-Rosedale)
Councillor Dianne Saxe
Mount Dennis BIA (Ward 5, York South-Weston)
Councillor Frances Nunziata
Mount Pleasant VillageBIA (Wards 12, Toronto-St. Paul’s and 15, Don Valley West)
Councillor Josh Matlow
Councillor Jaye Robinson
Oakwood Village BIA (Wards 9, Davenport and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Josh Matlow
Ossington Avenue BIA (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
Pape Village BIA (Ward14)
Councillor Paula Fletcher
Parkdale Village BIA (Wards 4, Parkdale-High Park and 10, Spadina-Fort York)
Councillor Gord Perks
Councillor Ausma Malik
Queen Street West BIA (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
Regal Heights Village BIA (Ward 9, Davenport)
Councillor Alejandra Bravo
Riverside District BIA (Wards 13, Toronto Centre and 14, Toronto-Danforth)
Councillor Chris Moise
Councillor Paula Fletcher
Rogers Road BIA (Wards 5, York South-Weston and 9, Davenport)
Councillor Frances Nunziata
Councillor Alejandra Bravo
Roncesvalles Village BIA (Ward 4, Parkdale-High Park)
Councillor Gord Perks
Rosedale Main Street BIA (Wards 11, University-Rosedale and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Dianne Saxe
Councillor Josh Matlow
St. Clair Gardens BIA (Ward 9, Davenport)
Councillor Alejandra Bravo
St. Lawrence Market Neighbourhood BIA (Wards 10, Spadina-Fort York and 13, Toronto Centre)
Councillor Ausma Malik
Councillor Chris Moise
Sheppard East Village BIA (Ward 23, Scarborough North)
Councillor Jamaal Myers
shopthequeensway.com BIA (Ward 3, Etobicoke-Lakeshore)
Councillor Amber Morley
The Beach BIA (Ward 19, Beaches-East York)
Councillor Brad Bradford
The Eglinton Way BIA (Wards 8, Eglinton-Lawrence and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Mike Colle
Councillor Josh Matlow
The Kingsway BIA (Ward 3, Etobicoke-Lakeshore)
Councillor Amber Morley
The Waterfront BIA (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
Toronto Downtown West BIA (Ward 10, Spadina-Fort York)
Councillor Ausma Malik
Trinity Bellwoods BIA (Wards 10, Spadina-Fort York and 11, University-Rosedale)
Councillor Ausma Malik
Councillor Dianne Saxe
Upper Village BIA (Wards 8, and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Mike Colle
Councillor Josh Matlow
Uptown Yonge BIA (Wards 8, Eglinton-Lawrence, 12, Toronto-St. Paul’s and 15, Don Valley West)
Councillor Mike Colle
Councillor Josh Matlow
Councillor Jaye Robinson
Village of Islington BIA(Wards 2, Etobicoke Centre and 3, Etobicoke-Lakeshore)
Councillor Stephen Holyday
Councillor Amber Morley
Weston Village BIA (Ward 5, York South-Weston)
Councillor Frances Nunziata
West Queen West BIA (Wards 9, Davenport and 10, Spadina-Fort York)
Councillor Alejandra Bravo
Councillor Ausma Malik
Wexford Heights BIA (Wards 16, Don Valley East and 21, Scarborough Centre)
Councillor Jon Burnside
Councillor Michael Thompson
Willowdale BIA (Ward 18, Willowdale)
Councillor Lily Cheng
Wilson-Village BIA (Ward 6, York Centre)
Councillor James Pasternak
Wychwood Heights BIA (Ward 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Josh Matlow
Yonge Lawrence Village BIA (Wards 8, Eglinton-Lawrence and 15, Don Valley West)
Councillor Mike Colle
Councillor Jaye Robinson
Yonge and St. Clair (Wards 11, University-Rosedale and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Dianne Saxe
Councillor Josh Matlow
York Eglinton BIA (Wards 8, Eglinton-Lawrence and 12, Toronto-St. Paul’s)
Councillor Mike Colle
Councillor Josh Matlow
Yonge-Dundas Square Board of Management – Councillor Chris Moise, Ward 13, Toronto Centre
Summary
The purpose of this report is to recommend to City Council the appointment of Council Members to committees, boards and external bodies.
Background Information
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230003.pdf
Attachment 1 - Members' preferences for appointment to committees, boards and external bodies - Revised
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230090.pdf
Attachment 2 - Ward Councillor appointments by right-of-office
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230074.pdf
Attachment to Motion by Deputy Mayor McKelvie
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/bgrd/backgroundfile-230148.pdf
Communications
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156493.pdf
(November 16, 2022) Letter from Mayor John Tory with respect to the Mayor's Designate on CreateTO (ST.Main)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156510.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Guild Renaissance Group Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156555.pdf
(November 21, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Hockey Hall of Fame Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156556.pdf
(November 21, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Exhibition Place Board of Governors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156557.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Ontario Good Roads Association Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156558.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment as Chair of the Toronto Zoo Board of Management (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156559.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Toronto Public Library Board (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156560.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Federation of Canadian Municipalities Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156561.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Toronto Transit Commission (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156538.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Toronto and Region Conservation Authority (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156562.pdf
(November 18, 2022) Letter from Councillor Paul Ainslie, Ward 24, Scarborough-Guildwood, regarding appointment to the Canadian National Exhibition Association, Municipal Section and Board of Directors (ST.Supp)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156563.pdf
(November 24, 2022) Letter from Mayor John Tory with respect to the Toronto Police Services Board (ST.New)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156575.pdf
(November 24, 2022) Letter from Councillor Lily Cheng, Ward 18, Willowdale, regarding appointment to the Executive Committee (ST.New)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156576.pdf
(November 24, 2022) Letter from Mayor John Tory with respect to the Mayor's Designates on Certain Boards (ST.New)
https://www.toronto.ca/legdocs/mmis/2023/st/comm/communicationfile-156577.pdf
Speakers
Miroslav Glavic
Motions
That Striking Committee recommend that:
1. City Council appoint the Members:
a. to Committees, Boards and External Bodies as outlined in the document attached to this motion; and
b. for a term of office until December 31, 2024 and until successors are appointed unless noted otherwise in Attachment 1 to the report (November 16, 2022) from the City Clerk.